fb
Trudnoća i rođenje bebe - uspostavljanje zdravih navika u ishrani This website runs on green hosting - verified by thegreenwebfoundation.org

Trudnoća i rođenje bebe – uspostavljanje zdravih navika u ishrani

Trudnoća i rođenje su ženska sreća, a ujedno i najvažniji period u životu svake žene..

Slažem se, dve pruge na testu – ništa više od znakova jednakosti između vašeg života i apsolutne sreće!

radost zbog trudnoće

Verovatno ne postoji čovek na svetu koji sebi nije postavio pitanje: „A šta je sledeće?“

Neverovatno sjajne pozitivne emocije, misli o nečemu visokom i lepom – to su privilegije buduće majke.

Trudnoća je prozor u buduće zdravlje. Ako bi morali da biramo period u životu žene kada treba najviše da se posveti sebi i svom zdravlju, to bi svakako bio period trudnoće. Benefiti takvog stava i ponašanja su veliki, a ono što trudnicama daje dodatnu snagu jeste uverenje da čineći dobro za sebe, čine dobro i za svoju bebu u stomaku.

radost isčekivanja

Neke žene mogu prvi put doživeti poremećaj ishrane tokom trudnoće.

Jedno istraživanje  pokazalo je da  jedna od 21 žene ima poremećaj ishrane u doba trudnoće, a poremećaj prejedanja je najzastupljeniji.

poremećaj ishrane u trudnoći

Većina žena ima tendenciju da se ugoji tokom trudnoće zbog jedenja viška hrane. Prejedanje pod izgovorom da tokom trudnoće treba da jedete za dvoje može kasnije dovesti do ozbiljnih poteškoća

prejedanje u trudnoći

Zašto treba izbegavati prejedanje tokom trudnoće?

Previše jedenja tokom trudnoće može negativno uticati na dobrobit trudnice. Neki od razloga za izbegavanje prejedanja u trudnoći su:

1. Prekomerno debljanje

Dobijanje viška kilograma tokom trudnoće može fizički negativno uticati na trudnicu kao što su pojačani bolovi u nogama, bolovi u leđima i neopravdani pritisak na zglobove. Takođe može povećati rizik od razvoja proširenih vena i hemoroida.

2. Gestacijski dijabetes

Povišeni nivo šećera u krvi kod trudnica može povećati nivo bebinog insulina i šećera u krvi koje njegovo telo može da skladišti kao masnoću, izlažući mu rizik od gojaznosti i dijabetesa tipa 2.

buduće mame - previše šećera

3. Hitni carski rez

Unošenje previše kalorija tokom trudnoće može uticati na težinu nerođene bebe. Povećava se mogućnost porođaja velike bebe, što može povećati šanse za carski rez i moguće komplikacije.

4. Gorušica

Gorušica je česta pritužba tokom trudnoće. Kako trudnoća napreduje, rastuća materica se može akumulirati u digestivnom traktu vršeći veći pritisak na stomak i creva. Prekomerno jedenje  može pogoršati slučajeve lošeg varenja i žgaravice.

5. Problemi sa nerođenom bebom

Beba se može roditi prevelika u slučaju da majka postane prekomerna u težini zbog prejedanja. U vreme rođenja, veća beba može povrediti majčina ramena ili rodni kanal. Velike bebe su takođe sklone respiratornom distresu, niskom šećeru u krvi, riziku od gojaznosti i srčanih bolesti nakon rođenja.

mogući problemi u trudnoći

6. Preeclampsia

Preeklampsija je komplikacija trudnoće koju karakteriše visok krvni pritisak i znaci oštećenja drugog sistema organa, najčešće jetre i bubrega. Preeklampsija obično počinje nakon 20 nedelja trudnoće kod žena čiji je krvni pritisak bio normalan. Može postati razlog prevremenog porođaja. Obično se u takvim slučajevima savetuje potpuni odmor u krevetu ili čak lekovi.

7. Gubitak kilograma nakon porođaja

Trudnica može lako da propusti očekivano povećanje telesne težine nakon porođaja. Ali u slučaju da dobije više od uobičajene težine, možda će biti potreban dodatni napor.

8. Loše navike

Stalnim prejedanjem možda stvarate novu lošu naviku. Prekidač za prejedanje možda nećete moći isključiti ni nakon porođaja, što može dovesti do dodatnih zdravstvenih problema.

loše navike u ishrani

Povećanje telesne težine se ne preporučuje tokom trudnoće. Međutim, to ne znači da ne jedete ako ste gladni. Jedite zdravo i vežbajte umereno i izbegavajte prejedanje. Budite svesni rizika od prejedanja kako biste mogli imati zdravu i neprekidnu trudnoću.

tudnica i aktivnost

Uspostavljanje zdravih navika tokom trudnoće 

ima ključan značaj za vašu dobrobit i zdravlje vaše bebe. Umesto fokusiranja na poremećaje ishrane, usmeravanje pažnje na pravilnu ishranu i suplementaciju može vam pomoći da obezbedite sve potrebne hranljive materije za vašu trudnoću. Evo zašto je to tako važno:

  1. Zdrava energija: Trudnoća zahteva dodatnu energiju kako bi se podržao rast i razvoj bebe. Unos kvalitetnih kalorija iz funkcionalne hrane pomaže vam da osećate vitalnost i energiju tokom trudnoće.

  2. Važni minerali i vitamini: Trudnice često trebaju više vitamina i minerala kako bi podržale razvoj fetusa. Suplementacija može biti ključna kako biste osigurali da dobijete sve potrebne hranljive materije, poput folata, gvožđa, kalcijuma i drugih.

  3. Održavanje zdravog imunološkog sistema: Tokom trudnoće, imunološki sistem se menja, a suplementacija može pomoći u jačanju vašeg tela kako biste se odbranili od infekcija i bolesti.

  4. Razvoj zdravog fetusa: Pravilna ishrana i suplementacija podržavaju rast i razvoj fetusa, posebno vitalne organe i sisteme.

  5. Smanjenje rizika od komplikacija: Uspostavljanje zdravih navika može smanjiti rizik od komplikacija tokom trudnoće, kao što su dijabetes ili visok krvni pritisak.

Koristeći zdravu hranu i suplementaciju, trudnice mogu obezbediti sve što je potrebno za svoje i zdravlje svoje bebe. Važno je konsultovati se sa stručnjakom za ishranu ili lekarom kako biste razgovarali o potrebama za suplementacijom i osigurali da ishrana bude uravnotežena i bogata hranljivim materijama tokom cele trudnoće.